family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802

subfamily LEPTURINAE Latereille, 1802

tribe Rhagiini Kirby, 1837

genus Stenocorus Geoffroy, 1762

 

Stenocorus quercus quercus (Götz, 1783)

subgenus Anisorus Mulsant, 1862

aaa CZ.JPGaab CZ.JPGaac FR.jpgaad CZ.JPGaae FR.JPGaaea FR.JPGaaf FR.jpgaag TR.JPGaah FR.jpgaai FR.jpgaaj FR.jpgaak FR.JPGaba FR.JPGabb FR.jpgabc CZ.JPGabe FR.JPGabf FR.jpg

Velikost 12-23 mm.

Bionomie. V nižších polohách v listnatých lesích často společně s následujícím druhem. Spíše teplomilný druh. Švácha (1988) uvádí podobný způsob života jako u S. meridianus. Nalezl více kukel v listopadu a jednu v dubnu a usuzuje, že přezimuje v půdě ve stadiu kukel. - Imaga se vyskytují V. - VIII., maximum druhá polovina V. až VI. Za teplého počasí poletují v korunách stromů a nasedají na listy, velmi často na květech, zejména Swida sanguinea.

Variabilita. Červenohnědá barva na ramenech u samců se může rozšířit na celé krovky, samice mohou mít krovky žluté až černé.

 

 

Stenocorus meridianus (Linnaeus, 1758)

subgenus Stenocorus Geoffroy, 1762

 

aaa CZ.jpg  aae CZ.jpg  aah CZ.jpg  aai CZ.jpg  aak CZ.jpg  aam CZ.jpg

abb CZ.jpg  abd CZ.jpg abe CZ.jpg abg CZ.JPG abh CZ.jpg abi CZ.JPG

Velikost 15-27 mm.

Bionomie. V nižších polohách v listnatých lesích často společně s předchozím druhem. Spíše teplomilný druh. Švácha (1988), který uvádí podobný způsob života jako u předchozího druhu. Nalezl více kukel v listopadu a jednu v dubnu a usuzuje, že přezimuje v půdě ve stadiu kukel. - Imaga se vyskytují V. - VIII., maximum druhá polovina V. až VI. Za teplého počasí poletují v korunách stromů a nasedají na listy, velmi často na květech, zejména Swida sanguinea.

Živné rostliny - Quercus, Acer campestre.

Variabilita. Velmi variabilní druh. Krovky i nohy mohou být celá světlé, částečně tmavé až celé černé.