family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802

subfamily LEPTURINAE Latereille, 1802

tribe Lepturini Latreille, 1802

genus Pedostrangalia Sokolov, 1896

 

Pedostrangalia revestita (Linnaeus, 1767)

subgenus Pedostrangalia Sokolov, 1896

aaa FR..jpgaab CZ..jpgaac CZ..jpgaad CZ.jpgaae FR.jpgaaf FR..jpgaag FR.jpgaah FR.jpgaba FR..jpgEAA_6266.JPG abb CZ..jpgabd CZ.jpgabe CZ..jpgabf FR.JPG  EAA_6262.JPG abg FR..jpg

Velikost 8-15 mm.

Bionomie. Listnaté lesy, parky, stromové aleje, zahrady. Vývoj v odumřelém dřevě převážně živých stromů, v místech po dříve odřené kůře (lysinách), v dutinách, pahýlech po ulomených větvích apod., t.j. v blízkosti míst, kde se tvoří parenchymové pletivo při hojení rány (tzv. kalus). V těchto místech bývá vždy vyšší až vysoká vlhkost dřeva. Vyvíjí se však i v mrtvém dřevě suchých stromů. Ve stejném dřevě se může vyvíjet i několik generací za sebou. Vychoval jsem 4 imága z vršku zcela suché Betula o průměru cca 5 cm, napadené Xylotrechus capricornus, po třech letech domácího chovu. Kudla vychoval imága z pahýlu suché větve černého topolu. Dvou nebo tříletý vývoj. Přezimuje jako larva. - Imága se vyskytují v V.- výjimečně až v VIII., maximum na Slovensku druhá polovina V., v Čechách do poloviny VI. Poletují v korunách stromů, pobíhají po větvích, na lysinách a okrajích dutin stromů, méně často na květech, zejména Swida sanguinea, Viburnum a Crataegus.

Živné rostliny - Především Quercus, Juglans, méně často Betula, Aesculus; Populus; Populus tremula; Ulmus, Fagus, Carpinus, Acer.

Variabilita. Ve střední Evropě mají imaga štít většinou červený a krovky modročerné, zřídka mohou mítt krovky žlutočervené, velmi vzácně částečně tmavé a částečně červené. Velmi vzácně může být imago až celé černé..

 

 

Pedostrangalia ariadne (K. Daniel, 1904)

subgenus Neosphenalia Löbl, 2010

P.a. 1.jpgP.a. 2.JPGP.a. 3.JPGP.a. 4.jpgP.a. 5.JPGP.a. 6.jpgP.a. 7.jpg

Bionomie. Vývoj jsem zjistil v odumřelém dřevě bez kůry živých Platanus. Doba vývoje larev je pravděpodobně dvouletá. Larvy se kuklí nehluboko pod povrchem dřeva, cca 1-3 cm. Imaga žijí jako u P. revestita na větvích a pod., méně často na květech. VI.

Živné rostliny – Platanus.

 

 

Pedostrangalia verticalis (Germar, 1822)

subgenus Neosphenalia Löbl, 2010

         

 

Pedostrangalia verticenigra (Pic, 1892 )

subgenus Neosphenalia Löbl, 2010

 

          

 

Pedostrangalia emmipoda (Mulsant, 1863)

subgenus Neosphenalia Löbl, 2010

             

 

Pedostrangalia kurda Sama, 1996

subgenus Neosphenalia Löbl, 2010

   

 

 

                  Pedostrangalia revestita (Linnaeus, 1767)