Doslov

               

                Konečně se mi podařilo dodělat fotografie posledních druhů, které jsem vyfotografoval. Jak jsem již výše uvedl, fotografie více nebo méně povedené mají hlavně informativní význam pro ty, kteří by si potřebovali determinaci některých druhů ověřit, nebo pro ty, které zajímá variabilita. Musím ale opět připomenout, že zdaleka neuvádím všechny známé barevné formy.

 

Chtěl bych poděkovat mé rodině, dceři Ireně, Yvoně a manželce Jarmile. Té zejména, byla to vynikající žena, které mě podporovala celý život i v těch nedobrých chvílích. Byla nesmírně pracovitá, odolná, skromná a nenáročná i na těch nejnáročnějších entomologických výpravách. Navíc měla ne zcela běžnou vlastnost, byla inteligentní, znala více jazyků a jen pro své názory ji nevzali na vysokou školu. Milovala svou rodinu a přírodu, pochopitelně také pejsky. Desítky let měla chovatelskou stanici kolií RENYVON. Odešla předčasně zásluhou kuřáků. Velmi mi chybí.

 

Chtěl bych také poděkovat mému vnukovi ing. Ondřejovi Veselému, který vše pro internet zpracoval a druhému vnukovi ing. Martinu Veselému, za cenné rady při práci s počítačem.

 

Přeji všem hodně úspěchů, klid na práci a potěšení nejen z entomologie, ale celé naší krásné přírody.

Milan Sláma