family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802
subfamily LEPTURINAE Latereille, 1802
tribe Rhagiini Kirby, 1837
genus Pseudogaurotina Plavilsthikov, 1958
Pseudogaurotina excellens (Brancsik, 1874)
Velikost 12-16 mm.
Bionomie. Horské louky, pastviny, okraje prosvětlených porostů. Vývoj larev v kmíncích a kořenech živých keřů Lonicera. Larva žere ve dřevě i pod kůrou. Kuklí se obvykle nehluboko pod povrchem. Samička při kladení dává přednost keřům, které jsou poškozeny, např. pastvou dobytka, nebo kde již probíhal vývoj tohoto druhu. Napadené kmínky nebo větve bývají nápadné tím, že na povrchu jsou viditelné zduřeniny po kalusech v místech žírů a výletových otvorů. Ve zdravých silných keřích, které tvoří
často celé porosty, je vývoj výjimečný. Vývoj se udává dvouletý až tříletý. Způsob vývoje tohoto druhu zjistili poprvé Pfeffer a Prokš, kteří dochovali i imága. - Imága se vyskytují VI. – VII., maximum konec VI. a počátek VII. Sedávají obvykle nehnutě na kmíncích a listech Lonicera, zvláště za pěkného počasí, ale často i za deště, zřídka je možné je spatřit v letu. Nenavštěvují květy.
Živné rostliny - Výhradně v Lonicera nigra L.
Variabilita. Variabilní je pouze barva krovek, mohou být zbarveny do zelena, do modra, nebo do červenofialova. Vzácně jsou černé.