family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802
subfamily LEPTURINAE Latereille, 1802
tribe Oxymirini Danilevsky, 1997
genus Oxymirus Mulsant, 1862
Oxymirus cursor (Linnaeus, 1758)
Bionomie. Larvy se vyvíjejí v mrtvém dřevě s vysokou vlhkostí, často již hodně zetlelém, v pařízcích, kořenových nábězích, kořenech, ve dřevě ležícím v porostech na zemi většinou již částečně zapuštěném v hrabance apod. Tloušťka dřeva není příliš důležitá, rozhodující je vlhkost a umístění dřeva ve stínu, často na místech s porosty mechů. Při dlohotrvajícím suchu larvy hynou. Kuklí se v půdě pod dřevem, nebo v jeho blízkosti, ale našel jsem kuklu také pod kamenem 1,5 m od nejbližšího dřeva. Doba vývoje nejméně dvouletá. - Imága se vyskytují podle nadmořské výšky od V. do VIII., maximum podle n. m. v. VI.-VII. Ve dne sedávají na pařízcích, dříví apod., často však i létají. Za soumraku jsou aktivnější a přilétávají i na světlo. Na květech jsem tento druh nikdy nenašel, ale při letu nasedává náhodně na různé rostliny.
Živné rostliny - Jehličnaté dřeviny Picea, Abies; Pinus, Abies; Fagus;Corylus avellana; Alnus, Sorbus, Betula, Quercus, Salix.
Variabilita. Samec je převážně černý, vzácně žlutý. Samice má obvykle na krovkách žluté a černé podélné pruhy, mohou být různě široké. Vzácně je celá černá nebo žlutá.
CZ Picea