family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802

subfamily LEPTURINAE Latereille, 1802

tribe Oxymirini Danilevsky, 1997

genus Oxymirus Mulsant, 1862

 

Oxymirus cursor (Linnaeus, 1758)

aaa CZ..jpgaab FR..jpgaac CZ.jpgaba FR..jpgabb CZ.jpgabc CZ.jpgabd FR..jpgabe CZ.jpgabf D.JPGabg CZ..jpgabg FR..jpgabh CZ.JPGabi D.JPGabj D.JPG           

 

Velikost 16-25 mm.

Bionomie. Larvy se vyvíjejí v mrtvém dřevě s vysokou vlhkostí, často již hodně zetlelém, v pařízcích, kořenových nábězích, kořenech, ve dřevě ležícím v porostech na zemi většinou již částečně zapuštěném v hrabance apod. Tloušťka dřeva není příliš důležitá, rozhodující je vlhkost a umístění dřeva ve stínu, často na místech s porosty mechů. Při dlohotrvajícím suchu larvy hynou. Kuklí se v půdě pod dřevem, nebo v jeho blízkosti, ale našel jsem kuklu také pod kamenem 1,5 m od nejbližšího dřeva. Doba vývoje nejméně dvouletá. - Imága se vyskytují podle nadmořské výšky od V. do VIII., maximum podle n. m. v. VI.-VII. Ve dne sedávají na pařízcích, dříví apod., často však i létají. Za soumraku jsou aktivnější a přilétávají i na světlo. Na květech jsem tento druh nikdy nenašel, ale při letu nasedává náhodně na různé rostliny.

Živné rostliny - Jehličnaté dřeviny Picea, Abies; Pinus, Abies; Fagus;Corylus avellana; Alnus, Sorbus, Betula, Quercus, Salix.

Variabilita. Samec je převážně černý, vzácně žlutý. Samice má obvykle na krovkách žluté a černé podélné pruhy, mohou být různě široké. Vzácně je celá černá nebo žlutá.

 

   

                                                               CZ    Picea

   aaa CZ Picea.JPG

       aab CZ Picea.JPG