family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802

subfamily LEPTURINAE Latereille, 1802

tribe Rhagiini Kirby, 1837

genus Evodinellus Plavilsthikov, 1915

 

Evodinellus clathratus (Fabricius, 1792)

subgenus Brachytodes Planet, 1924

aa SK.jpgab CZ.jpgac CZ.jpg   ae SK.jpgaf SK.jpgag SK.jpgah SK.JPG aj SK.JPGak SK.jpgal SK.jpgam SK.jpgan SK.jpg

Velikost 10-12 mm

Bionomie. Horské louky při okrajích porostů, okraje cest apod. Podle Šváchy (1988) larvy žijí pod odchlíplou kůrou mrtvých větví nebo kmenů. Před druhým přezimováním vypadnou na zem, kuklí se v zemi a v kukelním stadiu přezimují. Pravděpodobně dvouletý vývoj. - Imága se vyskytují V.-VIII., maximum počátek VII. na různých květech, např. Spirae, Plantago, Apiaceae.

Živné rostliny - Picea, Fagus, Salix.

Variabilita. Barva nohou může být červenohnědá nebo černá, černé skvrnky na krovkách mohou převažovat, nebo mohou být redukovány, takže převažuje žlutá barva.

 

Evodinellus borealis (Gyllenhal, 1827)

subgenus Evodinellus Plavilsthikov, 1915

 

         

Velikost 7-10,5 mm.

Bionomie. Vývoj larev pod kůrou suchých stromů. Šířka chodeb v dospělosti larev dosahuje cca 8 mm. Larva pak vykouše v kůře oválný otvor, kterým vyleze po prvém zimování v VII. až VIII. ven a zaleze do povrchové vrstvy humusu, kde si udělá kukelní komůrku, v které se zakuklí. Některé larvy zimují pod kůrou ještě druhým rokem a opouští ji ke kuklení na jaře následujícího roku. V Polsku byly nalezeny larvy pod kůrou větví vyvrácené Picea. Větve byly blíže k vrcholku, kůra již byla lehce shnilá, dřevo suché. - Imága se líhnou na jaře a půdu opouštějí v V. - VII., maximum v VI. Vyskytují se na různých květech.

Živné rostliny - Abies, Pinus sibirica, Picea, Pinus.

Variabilita. Černé skvrny mohou být redukované, takže žlutá barva krovek převládá, nebo naopak převládá černá.