CERAMBYCIDAE - M. E. F. Sláma

Zpět na začátek

 

 

family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802

subfamily LAMIINAE Latreille, 1825

 

tribe Tetropini Portevin, 1927

 

genus Tetrops Stephens, 1829                                  

Rod Tetrops je pro determinaci velmi náročný a názory entomologů se různí.

 

Tetrops praeustus praeustus (Linnaeus, 1758)

aa CZ.JPGab CZ.jpgac CZ.jpgad CZ.jpgae CZ.JPG

           EAA_6035.JPG     EAA_6036.JPG    EAA_6037.JPG  EAA_6039.JPG         EAA_6040.JPG

Bionomie. Především ovocné sady, dále stromořadí, prořídlé smíšené listnaté lesy. Vývoj larev v nejslabších oslabených nebo odumírajících větvičkách. Larvy vyžírají chodbičky pod kůrou a kuklí se v komůrce ve dřevě, nebo i v mělké prohlubenině v běli. Přezimuje v larválním stadiu. Zjistil jsem pouze jednoletou generaci. - Imága se vyskytují v V. a VI. na odumírajících větvích, listech a za slunného počasí i na různých květech, např. Crataegus, ovocných stromech aj. Při zralostním žíru imága skeletují listy, případně vyžírají plošky.

Živné rostliny - Pyrus, Prunus, Malus, Frangula alnus, Ulmus, Cydonia oblonga, Persica vulgaris, Morus, Salix, Quercus, dále se uvádí Mespilus germanica, Juglans, Crataegus, Euonymus, Rosa, Tilia aj.

 

 

Tetrops gilvipes gilvipes  (Faldermann, 1837)

     EAA_6295.JPG  EAA_6297.JPG     EAA_6298.JPG

 

Tetrops gilvipes adlbaueri Lazarev, 2012  

                   af SK.JPGag SK.jpgah SK.JPG

Podle prvých dvou kusů byl proveden popis, foto Lazarev. Tato subspecie byla popsána z Čech od Prahy. Dříve jsem uváděl dalš výše vyobrazená tři imága ze Slovenska jako Tetrops praeusta (s ?).  Neviděl jsem zmíněnou ssp. adlbaueri, ale domnívám se, že tato imága k tomuto taxonu spíše patří.

 

 

Tetrops niger Kraatz, 1859

           aa FR.jpg     ab FR.jpg      ac FR.JPG       ae FR.JPG

Imága bývají většinou zbarvena černě. Tento taxon bývá různě uváděn, jako Tetrops gilvipes, nebo jen synonymum k Tetrops praeusta. Jsem ale toho názozu, že správný je jeho původní popis jako Tetrops niger, to potvrzuje také Holzschuh (1981) ve speciální práci o rodu Tetrops. Tetrops gilvipes se podle názoru Holzschuha (a mého také) se v západní Evropě nevyskytuje.

 

 

Tetrops starkii Chevrolat, 1859

1EAA_4966.JPG2EAA_4957.JPG3EAA_4968.JPG  4EAA_4961.JPG6EAA_4959.JPG7EAA_4969.JPG8EAA_4965.JPG9EAA_4962.JPGaaa SK.JPG

  aab SK.jpgaba SK.jpgabb SK.jpg       aac CZ.jpg

Tři tmavé kusy ze Slovenska mají původní tmavbou barvu. Poslední kus CZ je prvým kusem Tetrops starki, který jsem vlastnil. Koupil jsem ho v roce 1947 od firmy Pfleger V Praze 5, Zborovské ulici. RNDr. Pfleger byl velmi solidní pán, který prodával široký sortiment přírodnin, zeména hmyzu. Sbírky po zestátnění převzalo družstvo Zverex (?), později Dipra. Uvedený kus má stále stejnou barvu, jen barva nalepovacího štítku ještě více ztmavla. Kus měl lokalitu Paskau a je jistě přes 100 let starý.

 

 

Bionomie. Smíšené listnaté lesy. Požerky podobné jako u předcházejícího druhu, pod kůrou a částečně ve dřevě. V koncových větvičkách o průměru do 2 – 3 cm, obvykle v korunách stromů. - Imága na větvích, listech a květech, např. Fraxinus. Heyrovský (1955) uvádí vývoj společně s Agrilus convexicollis Redtenb.

Živné rostliny - Vývoj spolehlivě zjištěn ve Fraxinus, Juglans (König).