CERAMBYCIDAE - M. E. F. Sláma

Zpět na začátek

CERAMBYCIDAE - M. E. F. Sláma

Zpět na začátek

 

 

family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802

subfamily LEPTURINAE Latereille, 1802

 

tribe Rhagiini Kirby, 1837

 

genus Stenocorus Geoffroy, 1762

 

Stenocorus quercus quercus (Götz, 1783)

subgenus Anisorus Mulsant, 1862

aaa CZ.JPGaab CZ.JPGaac FR.jpgaad CZ.JPGaae FR.JPGaaea FR.JPGaaf FR.jpgaag TR.JPGaah FR.jpgaai FR.jpgaaj FR.jpgaak FR.JPGaba FR.JPGabb FR.jpgabc CZ.JPGabe FR.JPGabf FR.jpg

Bionomie. V nižších polohách v listnatých lesích často společně s předchozím druhem. Spíše teplomilný druh. Švácha (1988) uvádí podobný způsob života jako u S. meridianus. Nalezl více kukel v listopadu a jednu v dubnu a usuzuje, že přezimuje v půdě ve stadiu kukel. - Imága se vyskytují V. - VIII., maximum druhá polovina V. až VI. Za teplého počasí poletují v korunách stromů a nasedají na listy, velmi často na květech, zejména Swida sanguinea.

Živné rostliny - Quercus, Acer campestre.

 

Stenocorus meridianus (Linnaeus, 1758)

subgenus Stenocorus Geoffroy, 1762

 

aaa CZ.jpg  aae CZ.jpg  aah CZ.jpg  aai CZ.jpg  aak CZ.jpg  aam CZ.jpg

abb CZ.jpg  abd CZ.jpg abe CZ.jpg abg CZ.JPG abh CZ.jpg abi CZ.JPG

Bionomie. V nižších polohách v listnatých lesích často společně s předchozím druhem. Spíše teplomilný druh. Švácha (1988), který uvádí podobný způsob života jako u předchozího druhu. Nalezl více kukel v listopadu a jednu v dubnu a usuzuje, že přezimuje v půdě ve stadiu kukel. - Imága se vyskytují V. - VIII., maximum druhá polovina V. až VI. Za teplého počasí poletují v korunách stromů a nasedají na listy, velmi často na květech, zejména Swida sanguinea.

Živné rostliny - Quercus, Acer campestre.